IT recruitment nie je easy. Oslovíme stovky, odpovie zopár a ak sa pošťastí nájde sa sa jeden ITčkár, ktorému nie je dokonale vyhovené a mal by záujem zvažovať zmenu práce. Veľa recruiterov najmä v agentúrach sa preto rado IT recruitmentu vyhne. Ale aj keď IT pracovníci pravdepodobne v najbližších rokoch nebudú mať núdzu o pracovné ponuky, existuje zopár rád ako proces výberu jedného, ktorého huntujete už týždne, zefektívniť.
Ako prvé, prepíšme obyčajný job description na taký, ktorý zaujme.
Základom je hneď na začiatku uviesť primárny programovací jazyk a framework. Stručne, jasne, ako prvé. Popísať spoločnosť a jej zameranie nesmie chýbať ale dôležitá je informácia či ide o fundovaný StartUp alebo slušne zabehnutú spoločnosť so zaujímavými dlhodobými projektami. Chceme totiž prilákať kandidáta, ktorý sa bude s prostredím a zameraním spoločnosti stotožňovať. Keď už zaujmeme, rozhodujúce sú aj informácie o lokalite práce, type úväzku a možnostiach home-office.
Zaujali sme? Tak poďme zmanažovať efektívnu a zmysluplnú komunikáciu s developermi.
Pripravte si zopár príbehov, referencií, ktorými môžete vždy reagovať.
Napríklad: „Môj známy bol v predošlej práci nespokojný s tým koľko unit testov používali, úplne zabudol ako písať integration testy.“ K takejto story si samozrejme treba naštudovať súvisiace témy ako je v tomto prípade testing, čo sú a ako sa líšia unit a intergration testy.
Alebo: „V práci sa stretávam stále viac a viac s developermi, ktorí pracujú na side projektoch, často open-source“. Nevyhnutné naštudovať si čo sú open-source projekty.
Hneď náväzne na Vaše pútavé stories za treba začať pýtať otázky.
„A ako je riešený testing u vás v spoločnosti?“ „Vy už ste tiež pracoval na open-source projektoch? Akých?/Prečo ešte nie?“
Na vyhľadávanie developerov môžeme využiť aj rôzne komunity napr. na LinkedIn.
Developeri sú často súčasťou rôznych online komunít. Niektoré z nich dokonca radi privítajú pracovné ponuky a sharujú si ich medzi členmi. Keď sa stanete členom takejto komunity, dbajte na to aby Vaše posty boli krátke a výstižné. Stačí názov, ktorý zahŕňa hlavnú technológiu, žiadne dlhé popisy práce, motivačné výzvy a zoznamy technológií. Zamerajte sa len na to, čo je naozaj podstatné.
Seniori developeri vedia menej skúseného recruitera niekedy poriadne zaskočiť. Skutočne, bez naštudovania si niektorých skratiek a významov je priam nemožné sa s developermi baviť. A pretože my recruiteri nie sme až tak zdatní v tejto terminológii je potrebné klásť otázky a vyhnúť sa tým, na ktoré odpoveď síce vieme ale im nerozumieme.
Napríklad: „Na akých projektoch aktuálne pracujete?“ Aby sme sa vyhli odpovede open-source a museli sa pýtať detaily, v ktorých sa nevyznáme, otázku je dobré priamo špecifikovať: „Na akom open-source projekte aktuálne pracujete?“
Alebo: „Máte skúsenosti s testingom?“ okamžite vymeniť za „Ako pristupujete na projekte k testingu?/Aké testy využívate?“ aby sme sa vyhli pýtaniu sa na jednotlivé druhy testingu a testy, ktoré nepoznáme.
Takže veselé IT pohovorovanie a šťastný IT recruitment.

 

zdroj: https://geekruiter.com/  

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.