Ak spolupracujete pri hľadaní práce s personálnou agentúrou, vedzte, že recruiter nemusí byť pre Vás len sprostredkovateľom informácií. Vo výberovom procese môže byť Vaším partnerom a najlepším priateľom! Treba si len nechať poradiť. Recruiter Vám môže poskytnúť všetky informácie ohľadom Vašej práce snov, dokáže Vám dať informácie, ktoré z inzerátu nevyčítate a pripraviť Vás na pohovor tak aby ste buď zahviezdili alebo prinajmenšom určite nič nepokazili.

Na pracovnom pohovore sú kandidáti zvyknutí na otázky odpovedať. Chybou však je, keď sa zabudnú aj pýtať. Buď sa hanbia, nevedia či sa hodí na to sa opýtať alebo sa jednoducho boja otázkou niečo pokaziť. Aj v tomto je spolupráca s personálnou agentúrou veľkou výhodou. Konzultant Vám odpovie na všetky otázky, dokáže Vám sprostredkovať informácie, na ktoré by ste sa možno neodvážili na pohovore u potencionálneho zamestnávateľa opýtať alebo sa nemali opýtať!

Pohovor je dialóg – rozhovor dvoch ľudí. Takže obaja by mali klásť otázky a obaja by mali na ne odpovedať. Pohovor máva najčastejšie dva scenáre, buď vám personalista predstaví pozíciu, náplň práce, požiadavky, informuje vás o ďalšom priebehu výberového konania a potom Vám dá priestor na otázky alebo vám personalista predstaví pozíciu a vy sa pýtate doplňujúce otázky počas rozhovoru.
Otázky počas pohovoru jednoznačne ukážu zamestnávateľovi váš záujem. Ak odpoviete, že nemáte žiadne otázky, väčšinou nasleduje reakcia – ďakujeme, ozveme sa Vám. Pre personalistov býva takáto odpoveď znakom nezáujmu vedieť viac čo sa týka o firme, o pozícii, o prostredí, v ktorom sa potencionálne budete v budúcnosti pohybovať. Preto sa pýtajte! Ukážte svoj záujem a ukážte aj to, že ste o pozícii premýšľali a niečo si aj zistili či naštudovali.
Aké otázky sa vyplatí pýtať sa na pohovore?
  • O pozícii – Aj keď ste si naštudovali inzerciu a personalista vám dôkladne pozíciu predstavil, pýtajte sa ďalej. Nájdite niečo, čo Vás zaujalo a rozvite diskusiu. Napríklad sa opýtajte: Ako by vyzeral môj bežný deň na tejto pozícii? Aké by som mal ciele? Aký systém používate?
  • O tíme – V dnešnej dobe je príjemné pracovné prostredie hádam dôležitejšie ako samotná práca. Preto sa pýtajte: Je to tímová či samostatná rola? Aký veľký tím na projekte pracuje? Aká je v tíme hierarchia? / atmosféra?
  • O spoločnosti – Prejavte svoj záujem o potencionálneho zamestnávateľa. Aké máte najbližšie ciele? Ako vás vidí verejnosť? Kto je vaša najväčšia konkurencia?
  • O plate a bonusoch – Základná zložka mzdy by mala byť podľa zákona uverejnená v ponuke. V mnohých prípadoch to však nemusí byť finálny plat. Mnoho spoločností poskytuje zamestnancom osobné hodnotenie či 13. plat. Ak vám nie sú komunikované tieto informácie počas pohovoru, môžete sa opýtať ako funguje odmeňovanie v danej spoločnosti.
  • O ďalšom postupe – Keď sa prirodzene chýli ku koncu stretnutia opýtajte sa ešte či by mali na vás dodatočné otázky alebo na ako dlho je výberový proces naplánovaný a kedy by ste mohol/la čakať vyjadrenie.
Aké otázky sa radšej nepýtať?
  • O plate a bonusoch – opýtať sa na plat je prirodzené a dôležité ale počas pohovoru by ste sa mali vyhnúť príliš detailným otázkam, napríklad si nahlas vypočítavať čistú mzdu alebo sa dožadovať presnej hodnoty všetkých poskytovaných benefitov.
  • O bývalých zamestnancoch – určite sa vyhnite otázkam na dôvody odchodov predošlých zamestnancov alebo na fluktuáciu
  • O vašich pracovných návykoch – na pohovor nepatria otázky o tom či môžete chodiť aj na 9:30 a nahradiť si to alebo či je nutné robiť nadčasy. Otázky home-office tiež na prvé stretnutie nepatria. Treba si predsa najprv vybudovať dôveru a až potom zvažovať jej výhody.
  • Prečo? – otázky prečo pôsobia veľmi násilne, vyhnite sa otázkam ako: Prečo bývalý zamestnanec odišiel? Prečo ste sa presťahovali z centra? Prečo máte toľko pracovných ponúk?
Pokiaľ spolupracujete s personálnou agentúrou, pred pohovorom „na ostro“ u potencionálneho zamestnávateľa si nechajte poradiť. Každá spoločnosť je špecifická a agentúry svojich klientov dobre poznajú.  Pri prípravnom pohovore s konzultantom sú mnohé z „nemiestnych“ otázok povolené  a konzultanti Vám všetky radi zodpovedajú.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.