Ak sa bavíme o plate a o peniazoch, existuje príslovie, ktoré platí: „Kto si nepýta, ten nedostane.“ Tak to funguje aj v pracovnej sfére. Aj keď prísť za nadriadeným a vypýtať si vyšší plat, môže byť pre niekoho nepredstaviteľné, ak poznáte svoju hodnotu, hodnotu svojich pracovných schopností a toho čo firme dávate a ponúkate, tak to je suma, ktorú by ste mali dostávať. Ak nedostávate, mali by ste si ju vypýtať. Že sa to ľahko povie ale to tak nefunguje? A čo ste už reálne urobili preto aby ste dostali viac? Napíšeme vám niekoľko rád, ktoré môžu byť nápomocné k tomu, aby ste boli pri pýtaní si viac úspešní. Stačí už len odhodlanie.

  • Buďte pripravení podložiť svoju žiadosť o navýšenie mzdy dôkazmi o nedávnych úspechoch, ukončených projektoch, aktivitách mimo vaše pracovné zodpovednosti či  certifikátmi spôsobilosti, znalostí, ktoré sú pre vašu prácu prínosné
  • Hovoriť o peniazoch môže byť nepríjemné. Aby sme však dostali správny – vyhovujúci plat, je  potrebné o tejto téme otvorene komunikovať. Najlepšie buď počas prvej fázy – na pohovore alebo po pohovore. Nenechajte sa zaskočiť otázkou „aké sú vaše platové očakávania ?“. Preskúmajte trhové sadzby pomocou stránok ako napríklad platy.sk, a zistite, aký je priemerný plat pre vašu pozíciu, pričom vezmite do úvahy aj lokalitu, postavenie pozície vo firme a odvetvie, v ktorom je váš potenciálny zamestnávateľ.
  • Keď sa „vyjednávanie“ neuberá vami želaným smerom, majte vždy eso v rukáve. Pripravte sa v správnej chvíli zdôrazniť vaše úspechy, ktoré nadväzujú na to čo ste sa dozvedeli o spoločnosti alebo práci, ktorú máte vykonávať. V právnej chvíli dokážte, že stojíte za sumu, ktorú si žiadate.
  • Trh práce je momentálne orientovaný na kandidátov, oni držia opraty. Preto majú oveľa väčšiu kompetenciu a vplyv pri rozhovore a vyjednávaní o plate či zamestnaneckých výhodách. Ako sme spomenuli vyššie, je dôležité byť v obraze a pred vyjednaním o požadovanej mzde si urobiť určitý prieskum trhu. Kandidát by nemal prísť na pohovor s očakávaným platom oveľa nižším, ako je priemer na trhu. Na druhej strane, uchádzač o zamestnanie sa môže do istej miery znevýhodniť, ak začne rokovať o plate omnoho vyššom, ako je bežne ponúkaný role, o ktorú sa kandidát uchádza. Preskúmanie a nájdenie správneho platového rozpätia pre žiadaný nástupný plat je dobrým začiatkom plodnej diskusie o plate.
  • Kombinácia prieskum a dôkazy je ideálna. Najprv sa pozrite na to, čo trh na danej pozícii ponúka, a ak máte záujem žiadať viac podporte svoju hodnotu dôkazmi. Ideále je začať tým, že si uvedomujete ako je bežne vaše pracovné miesto ohodnotené ale na základe vašich schopností a zručností si myslíte, že si môžete žiadať vyššiu sumu. Potom pristúpte k prezentovaniu požadovaného platu.
  • Cestou k úspechu môže byť aj komunikovanie určitého platového rozpätia, ktoré sa začína sumou, ktorá je už pre vás zaujímavá a končí sumou, ktorá by bola vaša vysnívaná alebo by ste ju radi niekedy dosiahli. Takéto rozpätie bez väčšej námahy otvára priestor pre uvoľnenú diskusiu, ktorú môžete rozvíjať, až kým vami požadovanú sumu nedosiahnete. Predtým ako však budete smerovať k hornej hranici vašich platových očakávaní, uistite sa, že vás spoločnosť chce najať a je ochotná zvažovať vyššiu sumu.
  • Ak neviete nájsť správnu sumu, ktorá je trhovou hodnotou pozície, o ktorú sa uchádzate, nemusíte len tak tipovať. Vždy je možnosť spojiť sa s ľuďmi, ktorí podobné role zastávajú a požiadať o radu. Napríklad cez rôzne fóra, skupiny č sociálne siete. Zistite ako sú platení vaši budúci kolegovia (dnes už zamestnanci nie sú viazaní mlčať o výške svojho platu). Rozhovory o plate môžu byť nepríjemné aj mimo pohovorovaciu miestnosť ale je to pre dobrý dôvod a pýtať sa nemusíte úplne konkrétne. Existuje aj  LinkedIn mzdový nástroj, ktorý zhromažďuje a spája údaje z pracovných miest zverejnených na platforme a hodnotí faktory, ktoré mzdu ovplyvňujú mzdu (vrátane polohy, odvetvia a typu úväzku), vďaka čomu tiež viete nájsť pozíciu podobnú vašej a nájsť bežne ponúkaný plat. Vždy majte referenčný bod.
  • Pri otvorených otázkach na pohovore, využite priestor a zamerajte svoje rozprávanie na pridanú hodnotu, ktorú môžete spoločnosti ponúknuť a zručnosti či skúsenosti, ktoré sú vzácne či neštandardné. Druhej strane tak podsúvate dôkazy toho, že existuje niečo čo viete za vyšší plat ponúknuť ešte skôr ako si ho vypýtate. Napríklad to môže byť špecifický titul, skúsenosť s jedinečným projektom, či tipom spolupráce.
  • Keď príde na otázku a priamu konverzáciu o plate, hovorte otvorene a úprimne. Dlhé premýšľanie nevzbudzuje dobrý dojem, strach vyjadriť svoju hodnotu tiež nie. Rovnako sa vyvarujte arogantnému vystupovaniu. Ak ste nesmelí a dôkazy chýbajú, skúste svoje očakávania „ospravedlniť“ minimálne pádnymi dôvodmi či všeobecne známymi premennými (životné náklady, aktuálna situácia, cestovanie, atď.)

Súboj mien: Euro Vs. Dolár: Po druhýkrát! - FinancnyTrh.com

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.