Skúsený HRisti a kapacity z odboru náboru a starostlivosti o zamestnancov v rôznych krajinách porozprávali, čo by podľa nich kandidáti mali prestať robiť počas výberových konaní aby zvýšili svoju šancu na úspech. Ich názory vyplývajú z rokov skúseností s vedením pohovorov a zo spolupráce s rôznymi „hiring manažérmi“, ktorí svoje rozhodnutie o prijatí kandidáta často stavajú na jednom krátkom stretnutí a teda, prvom dojme. Niektoré z názorov ste už iste počuli a prídu vám samozrejmé, no stále sa takéto situácie na pohovoroch stávajú a preto, tento sumár.

  • Nedávajte vinu za svoj neúspech vo výberovom konaní hiring manažérovi. Často sa stáva na pohovoroch, že kandidáti opisujú svoje skúsenosti s predošlých pohovorov a nelichotivo sa vyjadrujú o ich účastníkoch. Nikdy neviete, aké väzby v HR komunite sú a kedy sa vaše cesty znova stretnú. Neviete, kedy budete potrebovať referenciu alebo kontakt, preto premýšľajte dopredu, ako sa budete vyjadrovať.
  • Nebojte sa ukázať svoju osobnosť. Zatiaľ čo skúsenosti a zručnosti uchádzača o zamestnanie sú určite dôležitými kritériami pri prijímaní do zamestnania, rôzne štúdia zistili, že osobnosť kandidáta nezaostáva. Z údajov vyplynulo, že 77% zamestnávateľov považuje osobnosť uchádzača za jeden z troch najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní, či predložiť pracovnú ponuku. Udávajú ju ako podstatne dôležitejšiu ako vzdelanie či vzhľad . Umožnite zamestnávateľom, aby vás v priebehu pohovoru spoznali „skutočných“, nezabudnite však kde sú hranice medzi príjemným a priateľským a naopak falošným a arogantným.
  • Výberový proces je často dlhodobý proces, ktorý ovplyvňuje viacero rozhodnutí, osôb, je mnohokrát medzinárodný. Preto nenaháňajte svojho recruitera. Rozhodovanie druhých osôb sa väčšinou nedá len tak ľahko urýchliť a určité procesy a postupy sú jednoducho nutné a potrebujú čas.
  • Namiesto zamerania sa na kvantitu odoslaných životopisov, kandidáti by mali zamerať svoje úsilie na poriadne preštudovanie si každej otvorenej pozície, o ktorú majú v pláne sa uchádzať. Len tak vytvoria kvalitné žiadosti o zamestnanie. Mnoho ľudí, ktorí hľadajú prácu, má pocit, že ich šance na odpoveď zamestnávateľa sa zvýšia, ak požiadajú o viacero pozícií. Práve príprava životopisu a motivačného listu na jednu konkrétnu pozíciu vám môže priniesť želaný záujem recruitera.
  • Žiadosť o prácu by mala byť automaticky spojená so sebaprezentáciou kandidáta. Okamžitý telefonát ešte predtým ako dočítate pracovnú ponuku, zasielanie nevyžiadaných e-mailov bez kontextu, kde kandidát neposkytne žiadne dôkazy o svojich schopnostiach (príklady skúseností, opis pozícií), a iba predkladanie plošných vyhlásení – mám záujem o prácu. Takýto kontakt
    nemá účel, recruiter vás potrebuje aspoň trocha spoznať predtým ako vám položí otázky a zváži vašu vhodnosť na pozíciu. Na to slúži prehľadný
  • štruktúrovaný životopis, motivačný list, odporúčanie, výučný list a iné. Tieto prílohy by mala obsahovať každá žiadosť o prácu.
  • Stačí vám vedieť plat a pracovný čas a ponuku beriete? Spoločnosti očakávajú, že kandidáti zdieľajú svoje očakávania a majú predstavu o tom čo a ako chcú pracovať. Nejde len o plat, ale tiež o pracovný čas, pracovisko, rozsah práce atď. To sú body, ktoré by ste mali s budúcim zamestnávateľom prebrať predtým ako prijmete ponuku. Pre obe stany je lepšie mať istotu, že vízia spolupráce je rovnaká a nemusí sa obávať náhlych pochybností už počas skúšobnej doby. Fáza pohovoru a fáza ponuky sú najlepším časom tieto veci konzultovať a tak prezentovať, čo vyhovuje životu uchádzača a ako funguje spoločnosť.
  • Sebadôvera! Výskum spoločnosti LinkedIn ukázal, že v Spojenom kráľovstve je nízka sebadôvera dôvod číslo jedna, prečo kandidáti zlyhávajú na ceste za svojim „dream job“.
  • Otvorené žiadosti o zváženie životopisu na akúkoľvek aktuálne otvorenú pracovnú príležitosť je nedôveryhodná. Aj keď to niekedy môže fungovať, správy, ako sú tieto, sa v množstve emailov a žiadostí strácaj
    ú. Konkrétnosť a priame oslovenie umožňujú vašej žiadosti vyniknúť.
  • Nepodliehajte nerealistickým očakávaniam a neberte si výsledky osobne. Ak ste boli na určitú pozíciu zamietnutí, poučte sa, zlepšujte sa a pokračujte ďalej v hľadaní vhodnej pracovnej ponuky. Vždy je niečo, čo si môžete z výberového konania zobrať, čo vás v tom ďalšom urobí lepšími.

1: 1,588 of 10,000] Don't Do This | It Takes 10K

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.