Urobiť kariérnu zmenu môže byť motivujúci ale aj závažný a odstrašujúci krok. Veľa ľudí túto zmenu zo strachu alebo pohodlnosti odkladá aj napriek tomu, že cítia stagnáciu, nespokojnosť alebo dokonca nudu v ich aktuálnom zamestnaní. Niektorí ľudia si predstavujú, že akonáhle sa otvoria trhu práce, absolvujú množstvo pohovorov, procesy rozhodovania a šup, lákavá ponuka a sedíte na novej stoličke. Ani neviete ako ale niet cesty späť. Predstava, že sa nerozhodnú správne ich drží na „teplúčkom“ mieste.
Kariérna zmena nemusí znamenať prechod do úplne iného odboru či lokality. Dajú sa podniknúť aj menšie a menej bolestivé kroky, pri ktorých využijete všetky svoje skúsenosti a tak sa vyhnete aj pochybnostiam, že vaša bývalá práca bola lepšia ako nová.
1.Informácie, odporúčania, referencie
Ak máte svoju vysnívanú prácu, prvým krokom je dostať sa do kontaktu s ľuďmi, ktorí v takú prácu robia alebo pracujú v daných spoločnostiach. Až ma základe informácií od nich zistíte, čo presne práca obnáša, ako sa vykonáva, aké sú pozitíva a negatíva. Preto sa veľa pýtajte ľudí z „fachu“. Keď máte pocit, že máte dostatok informácií a práca je pre vás o to lákavejšia až vtedy na je jasné, že by ste sa mali o pozíciu uchádzať.
2.Kurzy, prípravy, semináre
Ak nemáte v pláne ukončiť prácu a ísť opäť študovať, porozmýšľajte na krátkodobými kurzami. Na rozdiel od aktivít k získaniu napríklad vysokoškolského diplomu, kurzy môžete absolvovať aj popri súčasnej práci. Aktuálna široká ponuka kurzov vzdelávacích inštitúcií na trhu umožňuje aby ste sa venovali priamo a konkrétne znalostiam, ktoré budete potrebovať. Za pár týždňov sa viete zlepšiť v rôznych technológiách, programoch, komunikácii, postupoch a iných, ktoré vám budú ako vyšité svietiť v životopise pre nového zamestnávateľa.
3.Čo máte, to sa snažte využiť naďalej
Veľa pracovných miest vyžaduje naozaj základné schopnosti vzdelaného, rozumného a pracovitého človeka. Ide o dobrú organizáciu, reprezentatívne vystupovanie, komunikačné schopnosti, tímový duch a spolupráca či pracovné nasadenie. Veľa o tom, aký typ človeka si pozícia vyžaduje sa dozviete aj v inzerátoch. Podľa popisu požiadaviek viete nájsť vlastnosti, ktoré máte alebo ste nadobudli vo svojej minulej pracovnej kariére. Veľmi dôležité je vedieť svoje znalosti a schopnosti popísať a predať. Ak máte niečo, čím by ste sa chceli predať, dopredu premýšľajte ako. Čím podporíte svoje tvrdenie, kde ste dané vlastnosti už využívali.
4.Ak je možnosť, vysnenú prácu si najprv vyskúšajte
Niektoré pracovné ponuky umožňujú spoluprácu externe alebo na skrátený úväzok. Dnes je to síce rarita ale ak sa takáto možnosť naskytne, vyskúšajte si prácu takto čiastočne predtým ako sa rozhodnete upísať sa jej natrvalo 🙂 Príležitosťou na takéto vyskúšanie si práce je napríklad obdobie končiacej materskej či rodičovskej dovolenky alebo slabšia sezóna vo vašom aktuálnom zamestnaní. Dostupnou možnosťou je aj dobrovoľnícka práca, pri ktorej naberiete aspoň cenné skúsenosti.
5.Je kariérna zmena, to čo naozaj potrebujete?
Často je výsledkom aktívneho a rýchleho hľadania zmeny práce nová práca, podobná, len na inom mieste. Skočíte do niečoho nového a vzrušujúceho ale zároveň si ponecháte istotu, že práca pre váš nebude príliš iná, náročná, nepohodlná. Keď spravíte takýto krok, je len otázkou času, kedy sa vám bude žiadať ďalšia, nová zmena. Ak ste spokojní so svojím zamestnávateľom, zmenou môžete prejsť aj v rámci spoločnosti. Ak sa porozprávate so svojim nadriadeným možno nájdete možnosť ako spojíte nové výzvy a pracovné povinnosti s pohodlím bez radikálnej zmeny.
Je teda niekoľko krokov, ktoré je možné urobiť predtým ako sa pustíte do honu na novú prácu. Dôležité je predovšetkým zbieranie informácií, uvedomenie si svojich reálnych hodnôt a schopností, ktoré viete predať či využiť a tiež mať oči otvorené pre zmeny, ktoré sú menšie ale jednoduché, čím sa vyhnete aj strachu z nepoznaného.
Zdroj: forbes.cz